Parafia Rzymskokatolicka pw. Trójcy Świętej w Wejherowie


Duszpasterstwo

SŁUŻBA LITURGICZNA

„Ministrare” (łac.) znaczy służyć. Słowo ministrant wskazuje na rolę służebną podczas Mszy św. i innych obrzędów. Służy przy ołtarzu biorąc czynny udział w liturgii. Ministrant powinien też być sam znakiem. Swoją postawą pokazuje, że uczestniczyć w liturgii to znaczy współdziałać i współtworzyć ją, czynnie w niej się angażując. Patronami ministrantów są: św. Stanisław Kostka, św. Tarsycjusz, św. Jan Berchmans, św. Dominik Savio.

Wspólnota ministrancka Kolegiaty Wejherowskiej liczy 24 chłopców, ministrantów i lektorów. Obecnie funkcję prezesa ministrantów pełni Damian Haase, a jego zastępcą – wiceprezesem jest Paweł Basse.

Swoją formację ministranci odbywają podczas cotygodniowych spotkań, które odbywają się w sobotę o godz.10.00 pod opieką ks. Andrzeja Wiejaka.

Oprócz tego aspektu formacyjnego żywa jest też idea tworzenia wśród ministrantów prawdziwej wspólnoty młodych chrześcijan napełnionych radością poprzez wspólne wyjazdy w ciągu roku i w czasie wakacji. W każdą sobotę ministranci spotykają się w salce domu katechetycznego, mając możliwość pograć w playstation, lub tenisa stołowego, czy bilard.

Zapraszamy do wspólnoty ministranckiej wszystkich, którzy chcą poznać lepiej Pana Jezusa w znakach liturgicznych Kościoła, którzy chcą Jemu służyć przy ołtarzu, którzy pragną dzielić radość bycia chrześcijaninem w ramach tej wspólnoty. Po feriach zimowych rozpocznie się kolejny kurs dla kandydatów na ministranta. Być ministrantem – to przywilej, zadanie, odpowiedzialna służba, która daje wiele radości i satysfakcji.

GRUPA MŁODZIEŻOWA

Wspólnota młodzieży wraz z zespołem muzycznym spotyka się w każdy piątek o godzinie 19.30 w salce parafialnej. Jednym z głównych celów tych spotkań jest pogłębienie wiedzy religijnej i wiary. Oprócz tego wspólnota aktywnie uczestniczy w życiu parafii poprzez misteria ewangelizacyjne wystawiane w kościele z okazji najważniejszych uroczystości w ciągu roku. Do zadań wspólnoty należy ponadto przygotowywanie liturgii i pomoc w przeprowadzaniu akcji charytatywnych. Radosnym elementem życia naszej grupy są wspólne weekendowe wyjazdy, m.in. do klasztoru O. Franciszkanów w Wieżycy. Wspólnota liczy 20 osób działających pod opieką duszpasterską ks. Janusza Kowalskiego.

WSPÓLNOTA ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM „JEROZOLIMA”

Z potrzeby ludzkich serc oczekujących żywego spotkania, ze Zmartwychwstałym Chrystusem w Duchu Świętym powstała 30.12.1984 r. nasza wspólnota. Gromadzą się w niej osoby z wszystkich wejherowskich parafii. Pierwsze spotkania odbywały się w domach prywatnych osób, które stały się założycielami wspólnoty.

Dla zapewnienia właściwej drogi wspólnota odczuwała potrzebę opieki kapłana. Modlono się, by Duch Święty wskazał, kogo można o to poprosić. Okazało się, że chętnie podjął się tej służby śp. ks. Józef Fleming. Po nim opiekunami Grupy byli: ks. Mirosław Romanowski, Ks. Czesław  Rajda, ks. Arkadiusz Warszyński i ks. Andrzej Popielarski.

Aktualnie Wspólnota liczy 15 osób. Spotykamy się regularnie w każdą środę po Mszy Św. wieczornej w salce parafialnej.

Staramy się realizować przesłanie wynikające ze Słów, które są niezawodnym budulcem wspólnoty. Tradycją stało się organizowanie przez nas spotkań opłatkowych i wielkopostnych dni skupienia, bierzemy udział w modlitwie wstawienniczej, w rekolekcjach letnich (obecnie w Jamnie), kontynuujemy modlitwę za Ojca Świetego, którą przed wielu laty  ogłosił jako krucjatę miesięcznik „List”, odwiedzamy Dom Pomocy Społecznej, by modlić się  z  pensjonariuszami, którzy po części czują się naszą wspólnotą, spotykamy się także w Piaśnicy miejscu martyrologii z okresu II wojny światowej.

Stajemy do każdej służby, jaka zostaje nam wskazana. Bierzemy udział w spotkaniach Szkoły Animatora w Jastrzębiej Górze. Ostatnie dzieło to służba w czasie rekolekcji REO prowadzonych przez O. Michała Nowaka – franciszkanina w Gdyni.

Obecnie odpowiedzialnym za wspólnotę jest  Ks. Janusz Kowalski, którego katechezy pozwalają nam spojrzeć w głąb serca, by móc sobie odpowiedzieć na  pytanie, na jakim etapie odnowy życia duchowego się znajdujemy.

ŻYWY RÓŻANIEC

W jego skład wchodzi 12 Róż Różańcowych: 10 żeńskich i 2 męskie po 20 osób każda. Jest to najwierniejsza z wiernych cząstka parafii, na której można zawsze polegać nie tylko w dziełach modlitewnych , ale we wszelkich dziełach podejmowanych w parafii. Spotkania wspólne, połączone z wymianą tajemnic, różańcowych odbywają się każdego miesiąca. Najpierw na nabożeństwie w kościele a potem w salce parafialnej dla omówienia spraw bieżących. Ponadto Róże spotykają się przy okazji swoich świąt patronalnych. W kościele pod przewodnictwem członków żywego różańca trwa codzienna modlitwa różańcowa poprzedzająca wieczorną mszę św. Poleca się w niej Bogu intencje osobiste, parafii i całego świata. Ponadto każdy z kapłanów został obdarowany tzw. Margaretką to jest dziesiątką różańca odmawianą w jego intencji codziennie, jako wyraz troski o dzieło apostolskie. Troską Żywego Różańca, tak modlitewną jak i materialną, objęci są również więźniowie miejscowego Aresztu Śledczego. Inną formą aktywności są wyjazdy pielgrzymkowe do miejsc kultu maryjnego oraz zwykłe wyjazdy integracyjne oraz spotkania opłatkowe. Żywy Różaniec ma też swój udział w przygotowaniu oprawy, również liturgicznej, wszelkich uroczystości celebrowanych w parafii. Przez to wszystko staje się on niezwykle cennym, twórczym i istotnym elementem wspólnoty parafialnej.

APOSTOLAT MARYJNY

Nasza Wspólnota wywodzi się z dawnego Stowarzyszenia Cudownego Medalika, które zatwierdził papież Pius X w dniu 8. czerwca 1905 r. Stowarzyszenie to było ściśle związane z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r. Głównym zadaniem Stowarzyszenia było szerzenie kultu N.M.P. Niepokalanej za pośrednictwem Cudownego Medalika.

Apostolat od Cudownego Medalika przy parafii Trójcy Świętej w Wejherowie został zaprzysiężony w dniu Jego objawienia 27 listopada 2003 r. Naszymi opiekunami są Siostra Henryka Szwichtenberg (Szarytka) i ksiądz proboszcz Tadeusz Reszka

Nasz Apostolat spotyka się w każdy ostatni czwartek miesiąca w kaplicy Sióstr Miłosierdzia na ul. Świętego Jacka 14 w Wejherowie po wieczornej mszy św. Około godziny 19.15. Spotkanie rozpoczyna się modlitwą, w której dziękujemy i wypraszamy potrzebne łaski. Śpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny w każdą pierwszą sobotę miesiąca, we wszystkie święta Maryjne oraz w okresie Adwentu przed roratami.

CHÓR PARAFIALNY „CECYLIA”

Informacje zostaną uzupełnione w późniejszym czasie…

CHÓR MIESZANY  „CAMERATA MUSICALE”

Powstał w połowie grudnia 2011 roku, a jego nazwa oznacza „muzykujących przyjaciół”. Zespół debiutował 14.01.2012 roku w Kościele Wniebowzięcia NMP w Bolszewie. W styczniu zdobył również uznanie wejherowskiej publiczności podczas dwóch koncertów kolęd: w Kolegiacie oraz w Kościele NMP Królowej Polski.

Członkami zespołu są ludzie różnych profesji, których łączy pasja wspólnego muzykowania. Chór prowadzi p. Aleksandra Janus.

Skład chóru „Camerata Musicale”

SOPRANY:
Olga Aleksandrowska
Katarzyna Cwajna
Iwona Flisikowska
Iwona Hartmann
Beata Klawikowska
Olga Niemc – kandydatka
Monika Prochera
Natalia Sagan
Halina Stary
Agata Tarasiuk
Joanna WarkuszALTY:
Joanna Chudzyńska
Karolina Czarnecka
Adriana Głazik
Iwona Grzenkowicz
Katarzyna Kaczmarek – kandydatka
Mariola Kuptz
Katarzyna Rafałko – kandydatka
Martyna Rozniakowska – kandydatka
Patrycja Szadkowska – kandytka
Adriana Szyfer-Sychowska
Anna Trojanek – kandydatkaTENORY:
Bartosz Aleksandrowski
Mateusz Cyman
Marcin Drewa
Daniel Kuptz
Krzysztof Mączkowiak
Rafał RompcaBASY:
Justyn Baranowski
Bronisław Cyman
Arkadiusz Kraszkiewicz
Marek Melcer
Marcin Milewczyk
Michał Trepczyk
Janusz Wenta

Zarząd:

Karolina Czarnecka – prezes

Aleksandra Janus – dyrygent

Janusz Wenta – viceprezes

Katarzyna Cwajna – sekretarz

Iwona Hartmann – skarbnik

Więcej…

CHÓR „CANTORES VEIHEROVIENSES”

Chór swoją działalność artystyczną zainaugurował 6 stycznia 1985 r. w Wejherowie. Jego pomysłodawcą i założycielem był wówczas młody, świeżo upieczony absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, a dziś jej wykładowca i profesor, Marek Rocławski. Ideę powołania do życia chóru skwapliwie poparł, a następnie wydatnie wspomógł jej urzeczywistnienie, nieodżałowanej pamięci ks. Bogusław Żurawski – proboszcz parafii Trójcy Świętej w Wejherowie, wielki miłośnik muzyki.

Więcej…

ORKIESTRA PARAFIALNA

Orkiestra „ZDZICH KAPELA” powstała na początku 2001 roku w wyniku zapotrzebowania na tego typu muzykę. Od 2006 roku z inicjatywy ks. proboszcza Tadeusza Reszki zawiązana jest z parafią Trójcy Świętej w Wejherowie.

Orkiestra uświetnia uroczystości religijne (uroczyste Msze św, pielgrzymki i inne), świecki (przemarsze, koncerty) oraz prywatne (śluby, pogrzeby, biesiady).

Repertuar jest bardzo zróżnicowany, w zależności od zapotrzebowania z naciskiem na muzykę religijną i ludową Kaszubską.

W skład orkiestry wchodzi 12 muzyków na podbudowie szkoły muzycznej I i II stopnia. Szefem orkiestry jest jej założyciel Zdzisław Plichta. Patronat nad orkiestrą piastuje parafia Trójcy Świętej w Wejherowie.

PARAFIALNY ZESPÓŁ CARITAS

Czynny w każdy wtorek w godzinach 8.30-10.00 oraz 16.00-18.00

Kontaktowy numer telefonu: 512-633-838

Numer konta PZC: 31 7999 9995 0651 5512 3203 0001

Skład Parafialnego Zespołu Caritas:

  • Teresa Rietz
  • Joanna Woś
  • Małgorzata Wykowska
  • Agnieszka Denz
  • Halina Kramp
  • Janusz Matuszczak
  • Wojciech Koziróg